תפריט

אדלר בקהילה

פרויקטים בהתנדבות – תרומה לקהילה

 

"הורות בשלט רחוק" – עבודה עם הורים אסירים בבתי הסוהר – בשיתוף השב"ס

אנשי המקצוע במכון אדלר רואים עצמם כסוכני שינוי בחברה הישראלית דרך מעורבות בפרויקטים מגוונים למען אוכלוסיות שונות בקהילה באמצעות תפיסת העולם האדלריאנית  – שבסיסה חשיבה דמוקרטית.

"הורות בשלט רחוק ", הינו פרוייקט ייחודי בעולם והוא משקף את הרעיון האדלריאני של פיתוח תחושת השתייכות למשפחה/לחברה באמצעות תרומה ומועילות, שויון הערך וכבוד לזולת ומשלב בתוכו שיתוף פעולה בין גורמים שונים בחברה שסייעו להצלחתו.

הפרויקט ,שאת שמו הגו ההורים הדיירים בכלא, החל את דרכו בשנת 1992  בכלא  "ניצן" ובכלא "נפחא" שבדרום. תחילתו כפרויקט ניסוי ולאחר שנתיים התרחב בהיקפו  וכיום הוא כולל קרוב

ל – 50 קבוצות בכל בתי הסוהר והמעצר בארץ, כולל אימהות בכלא "נווה תרצה" ונערים בכלא "אופק".

מטרת העל של התכנית היא לעזור לכל אחד להיות ההורה הטוב ביותר מבחינתו באמצעות פיתוח היכולות והמסוגלות ההורית הקיימות בו. ההורות הנכונה, אם לא תוביל לשינוי בבחירות האסיר עצמו, תאפשר לילדיו להתבונן בראיה שונה על המציאות ולבחור טוב יותר את דרכיהם להשגת השתייכות לחברה הנורמטיבית. דרך העבודה עם האסירים בנושאים השונים אנחנו מסייעים, ולו במעט, לעצור את מעגל הפשיעה העובר בין הדורות במשפחה.


פרויקט ההתנדבות של מכון אדלר למען הורים עם נכויות ומוגבלויות – בשיתוף מסד נכויות, ג'וינט ישראל 

מכון אדלר ומסד נכויות בג'וינט ישראל השיקו לאחרונה שתי יוזמות חשובות ומשותפות לקידום הורים בעלי נכויות ומוגבלויות:

  1. מסלול הכשרה (קבוצות הורים): במסלול זה ניתנת אפשרות להורים עם מוגבלות להשתלב בתוכניות הכשרת הורים של מכון אדלר ברחבי הארץ. למשתתפים מוצע במסגרת התכנית: הנגשת הקורס על כל ההיבטים (תמלול, שפת סימנים, הנגשה פיזית  וכו') וסבסוד משמעותי בעלות.
  2. מסלול בהתנדבות: התכנית מציעה מתנדבי הורות איכותיים, בוגרי תכניות להנחית קבוצות  של מכון אדלר, להתנדבות בבתים של הורים עם מוגבלות.

מטרת ההתנדבות היא פעילות לשיפור היחסים והאווירה המשפחתית בבתי הורים עם מוגבלות. המתנדב מעניק ליווי אישי ותמיכה להורה, ומשמש עבורו מודל מעשי לעקרונות המרכזיים בתאוריה האדלריאנית: שיתוף, כבוד הדדי, שוויון ערך ועוד.

 

"גלישה בטוחה" – בשיתוף אגף מוגנות ברשת במשרד החינוך

במסגרת שיתוף פעולה בין המכון למשרד החינוך ניתנו הרצאות להורים בבתי ספר ברחבי הארץ, ב"שבוע הגלישה הבטוחה".

הפרוייקט מתרחב ויכלול גם קשר עם צוותי החינוך בשנה"ל הבאה בתקווה ליצור הסכמים בין מורים-תלמידים-הורים על כללי בטיחות ברשת ושמירה על תרבות שיח מכבדת באמצעים הדיגיטליים השונים

 

"משפחה בטוחה גם בחופשה" – בשיתוף עמותת "בטרם"

במסגרת שיתוף פעולה בין המכון לארגון "בטרם"- ארגון המוביל את נושא בטיחות הילדים בארץ יפעל מוקד משותף לפניות הורים ב-7/7/15 שמטרתו העברת מסרי בטיחות בזמן חופשת הקיץ .

מנחות "בטרם" יספקו מידע בנושאי הבטיחות ומנחות מכון אדלר יספקו להורים הדרכה כיצד לממש את כללי הבטיחות תוך דיאלוג ושיתוף פעולה.

 

"מעמותה לעמותה" – תרומת מכון אדלר לעמותות

במסגרת שבוע המשפחה, המכון הציע לעמותות הרצאה במתנה בנושאים שונים הקשורים למשפחה ויחסים, בהתאם לתחום העיסוק של העמותה.